Gelinliğim İlk buluşma

Hafta içi saat 10:00 – 19:00 saatleri arasında açık bulunan mağazamızda yıllardır sizleri “farklı ve özel” hissettirebilmek için çalışıyoruz. Kalite ve müşteri memnuniyeti bizim için önemlidir. Mağazamızı ziyaret ettiğinizde sizin istek ve arzularınızı anlayabilmemiz ve en iyi hizmeti sunabilmemiz için zamana ihtiyacımız var. Bu nedenle randevu alarak ziyaret etmeniz çok yerinde olacaktır. Randevusuz ziyaretlerinizde bir süre beklemeniz gerekebilir. Hafta sonları bu süre daha da uzun olabilir.

Modelinizin belirlenmesi

Uzun yıllar düşlediğiniz kıyafetinizin seçimi birkaç gün ya da birkaç saate sığmayacak kadar önemlidir. Bu nedenle modelinizin belirlenmesi ve dikimi için en az 3-4 ay öncesinden gerekli araştırmaları yapmalı ve siparişinizi vermelisiniz. Size nasıl bir gelinliğin uygun olacağı sizin ve nişanlınızın vücut yapısı, düğün ya da nikâhın yeri ve şekli, ailelerinizin sosyo-kültürel yapısı gibi birçok faktöre bağlıdır. Gelinliğinizin seçimini yaparken birlikte kullanmayı düşündüğünüz aksesuarların da seçimini yapmanız doğru olacaktır.

Kıyafetinizin Üretilmesi, Provalar

Seçmiş olduğunuz model tamamıyla sizin üzerinize göre kesimi ve dikimi yapılarak hazırlanacaktır. Önce ölçünüze göre beden kalıbınız hazırlanacak, bu kalıp üzerinden kumaşlarınız kesilerek dikim süreci provalarınızla devam edecektir. İşlemeli modellerde işleme süreci genelde uzun sürmektedir. Sizin gelinliğinizle mükemmel görünmeniz için ilk provadan itibaren düğün günü giyeceğiniz ayakkabı, çamaşır gibi eşyalarınızı yanınızda bulundurmanız kıyafetinizin vücudunuzla uyumu için zorunludur.

Provalara kimlerle gelmeliyim?

Provalara iyi tanıdığınız bir arkadaşınızla gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Kıyafetinizin Teslimi

Kıyafetiniz genelde bir hafta öncesinden hazır hale getirilecektir. Ancak sizin ürünü koruma konusunda sıkıntı yaşamamanız ve olası kilo değişimleri nedeniyle iki-üç gün önce son kez deneyerek teslim almanızı tercih etmekteyiz. Kıyafetiniz size ütüsü yapılmış ve koruma kılıfı içinde teslim edilecektir. Evde uygun bir yere asmanız taşıma esnasında oluşan kırışıklıkların giderilmesi için yeterli olacaktır.

Düğün Günü

Gelinliğiniz dantel, şifon, tül, organze gibi narin malzemelerden üretilmiştir. Bu nedenle kesinlikle yalnız başınıza giymeye çalışmayın. Diğer hazırlıklarınız tamamlandıktan sonra bu konuda deneyimli birinin yardımı ile aşağıdan yukarıya doğru giymeyi tercih edin. Arabada ya da diğer ortamlarda otururken bir kişinin eteğinizi toplamanıza yardım etmesini isteyin bu şekilde gelinliğinizin kirlenmesini ve takılma sonucu yırtılma ve deformasyonlar oluşmasını engelleyebilirsiniz. Arabaya binerken diğer tarafından binin ve arabadan ineceğiniz tarafta siz oturun gelinliğinizin kuyruk kısmını koltuğun diğer tarafına uzatın. Ayrıca düğün günü yanınızda yedek bir çift ayakkabı bulundurmanız da yararlı olacaktır.

Düğün Sonrası

Gelinliğiniz özel bir gün için üretilmiş; çok özel bir elbisedir. Bu nedenle korunması ve saklanması için özel çaba ve ihtimam gerekir. Gelinliğinizi ev ortamında uzun bir süre saklamanız durumunda genelde bir miktar zarar görmesi kaçınılmazdır. Ancak alınacak bazı önlemler bu zararı asgariye indirecektir.

Kıyafetinizin Temizliği

Gelinliğinizi uzun yıllar koruyabilmek için kullandıktan sonra en kısa zamanda temizlemeniz gerekmektedir. Deodorantlar, parfümler, ter, meyve suyu, ya da şarap ve benzeri gibi bir takım etkenler bulaştıkları yerlerde zamanla koyu lekeler oluşturur ve bu hoş olmayan lekeler temizlense bile kötü bir iz bırakırlar. Bu lekeler bazen nokta temizleme sistemiyle giderilebilir. Ancak bu da kıyafetinizi yıpratıp, aşındırabilir. Temizlik ve bakımının evde yapılması yerine en iyi şekilde bir profesyonel tarafından temizlenmesini tercih etmelisiniz. Gelinlikler genellikle ipek, pamuk, polyesterden üretilmiş kumaşlar, dantel, tül gibi malzemeler ayrıca yapay çiçek, inci, kristal, pul, payet, agraf, düğme gibi bazıları metal de içeren çok çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Bu nedenle suyla yıkamak bu materyallerin paslanmasına, biçimlerinin bozulmasına sebep olabilir. Bu sebeple gelinliğinizi uzun süre koruyabilmek için kuru temizleme metodunun tercih edilmesini kesinlikle öneririz. İyi bir kuru temizlemeci siz daha oradayken elbisenizi inceler. Kuru temizlemeciye temizlik öncesinde pulları, boncuk ve düğmelerin kuru temizleme sırasında kırılıp düşmeleri ihtimaline karşılık kontrol etmesini söyleyin. Eğer elbisenizi bir kuru temizlemeci temizleyemiyorsa gelinliğinizi aldığınız firma size yardımcı olabilir.

Kıyafetinizin Korunması ve Saklanması

Eğer elbise çok ağır değilse ve omuz ya da askı destek yerlerinden uzama yapmayacaksa askıya asılabilir. Geniş uzun etekli ve kuyruklu, ağır boncuk işlemeli, şifon ile yapılmış ya da saf ipek ve tül gibi ince materyallerden yapılmış olan kıyafetler asılmamalıdır. Asitsiz materyallerden oluşan bir kutu ile kıyafetleri saklamak daha güvenli ve zararsız bir yöntemdir. Elbisenizi kutulamak tozlanmaya ve kirlenmeye karşı koruyacaktır. Sedir, ceviz gibi ağaç gövdesinden olan kıyafet kutuları ve sandıklar geleneksel elbise saklama metotlarından biridir ve bu da elbisenize zarar verebilir. Tahta yüksek asidik gaz salgılayacağı için katalizör gibi elbisenizin materyallerini karartabilir. Kutunun ve iç kaplama malzemesinin asitsiz olmasından emin olun. Kutulama yapıldığı zaman bütün kıvrımların bir hat doğrultusunda katlanması olası birtakım izler kalmasına engel olacaktır. Böcekler tarafından kıyafetinizin deforme edilmesi koruma açısından önemli bir sorundur. İpek ve yün gibi proteinli materyaller, kanatlı ya da güve cinsi böceklerin son derece ilgisini çekmektedir. Gümüşcün isimli haşereler de keten ve pamuk gibi kumaş türlerini yerler. Kıyafetinizin böcek tahribatına karşı korunması için kutuda muhafazası iyi bir önlem olacaktır. Penceresiz kutuları tercih etmelisiniz. Çünkü bu pencereler zamanla yırtılarak böcekler için bir giriş yolu olabilir.

Kutunun saklandığı alan düzenli olarak temizlenmelidir. Temizlik böcek istilalarına karşılık en iyi koruma metodudur. Naftalin ya da güve ilacı kullanılmamalıdır. Naftalinler pul pul dökülüp elbisenizin kokmasına sebebiyet verebilir. Ve genelde böcekleri uzaklaştırmaya yetmez. Yine elbisenin plastik torbaya konulup ağzının kapatılmasını tavsiye edilmemektedir. Bu durum elbisenin içinde bulunduğu ortamda nemin artmasına sebep olur. Nem elbisenizde kahverengi gelgit çizgileri gibi lekeler oluşmasını yol açar.

Son olarak elbisenizi uzun yıllar saklayacağınız yer de çok önemlidir. Bodrum katları, nemin yoğun olduğu yerler, küflenmenin artmasına sebep olur. Küf lekesi inatçı bir lekedir ve profesyoneller haricinde kesinlikle çıkarılamaz. Tavan arası da özellikle yazları çok sıcak olduğundan önerilmez. Sıcaklık farklı materyallerin kötüleşmesini ve bozulmasını hızlandırır. En iyi saklama alanı, evde sık havalandırılan gölge bir bölge veya odadır.